Paieška:  

Bitininkystė

Bičių produktai Apie bites Inventorius Apie mus Naujienos Galerija Receptai Kontaktai
KLAUSIMAI - ATSAKYMAI

 

Čia pateikiami skaitytojų klausimai ir visi gauti atsakymai į juos. Jeigu norite paklausti arba galite ką nors pasakyti kuriuo nors klausimu, būtinai parašykit. Rašyti

Kas atsiuntė Klausimas Atsakymai (pirmas - Tinklapio autoriaus Pastabos
1. kaip išsaugoti sveikus korius sekančiam sezonui?

1.sudėti sandarion dėžėn, o ant višaus užtiesti drobę, suvilgytą acto rūgštimi (16 - 17 korių 270 g )

 
2.Jonas I Kiek ilgai galima sandėliuoti vaško plokšteles?

1.Plokšteliu sandėliavimo laikas, kiek man žinoma, nelimituotas. Patariama turėti atsargą 2 - 3 metams, o kitą perteklinį vašką sandėliuoti gabalais arba parduoti.

 
3.Jonas I Kokios plokštelių saugojimo salygos?

1.Plokštelės šalčio nebijo, jas gali sugadinti tik karštis. Pats vaškas kambario temperatūroje (16-25 C) kietas ir trapus, 35-40 C - elastingas, plastiškas, 61-65 C - lydosi, 61-63 C - stingsta. Jei plokštelės pagamintos pramoniniu būdu ( kaitinant  iki 130 C ), jos būna sterilizuotos ir sausos, todėl kambario drėgmė žalos nedaro, praktiškai jas reik saugot tik nuo tiesioginių saulės spindulių ir sudėt ant lygaus pagrindo kad nesusilankstytų. Žemoj temperatūroj plokštelių judint visai nederėtų, nes jos būna labai trapios ir greit lūžta. Jei būtinai reikia paimt kelias, patartina visą paketą atšildyt kambario temperatūroj. Su namų darbo plokštelėm reikia elgtis atsargiau, pirmiausia išsiaiškint gamybos technologiją. Jei gaminant vaškas nesterilizuojamas, rizikuojat į bityną parsivežti ligų. Gamybos technologija (viena geriausių Lietuvoj)

 
4.Jonas I Kur Vilniuje pigiausiai galima nusipirkti plokštelių?

1.Šito nežinau, bet patarčiau susisiekt su bičiuliais Virginijum ir Roma Mačiais  ,jie labai rimtai užsiima plokštelių gamyba ir platinimu. Vilniuj dar gamina Bičių korys, kiek žinau yra ir smulkių gamintojų, bet duomenų neturiu.

 
5.Modestas Geryba iš Telšių

Susidomėjau bitininkyste baigiu perskaityti vieną knygą ''Jaunajam bitininkui''.  Gal galite padėti patarkite ką dar reikia perskaityti ir kur galėčiau internete rasti apie jaunuosius  bitininkus ir nuo ko reikėtų pradėti.           

1.Labai malonu, Modestai, kad Jus domina vienas iš įdomiausių užsiemimų.
Pradedančiam bitininkaut patarčiau paieškot J.Straigio "Bitininko pradžiamokslis", Vilnius 1993 (St271 , UDK638.1), tikrai verta dėmesio knygelė, nors bitininkų "biblija" ,be abejo, laikoma Kriščiūno "Bitininkystė". Pastaraisiais metais nieko naujo neišleista. Lietuvoj dabar leidžiamas žurnalas "Lietuvos bitininkas", dar keli mažiau žinomi leidiniai, taip pat išeina "Ūkininko patarėjo" priedas "Bitutė ratuota" Pradedant viena iš populiaresnių schemu yra tokia: pasirenkat vietą, kurioje statysit avilius (patartina statyt užuovėjoj, lakom į pietus, netoli turėtų būt kokia kūdra ar kitas nedidelis, seklus, greit išylantis vandens telkinėlis, kuriame bent ankstyvą pavasarį būtų vandens), įsigyjat avilius (pradžiai vieni iš geresnių Dadano-Blato(standartiniai) 15 -25 rėmu 1 -2 magazinų aviliai, jei gausit naudotus, būtina dezinfekuoti), tada gaunat bičių (galima pirkti, galima pasigauti, galima gauti ir nemokamai iš senų bitininku, bet statykit ne maziau 2 avilių), tik nepamirškit, kad pavasarį reiks bent kartą per savaitę bites peržiūrėt (aviliui 0,5 - 1 valanda). Bites jei pirksit, patarčiau pradžiai Karnikos veislę, o jei nelabai bijot bičiu, galit įsigyt vietinių (Vidurio Rusijos) piktų, bet patvarių ir darbsčių bičių. Iš inventoriaus - būtina turėt dūminę ir tinklelį. Jei visa tai padarysit, esu tikras, jog tada jau žinosit, ką toliau daryt. Jei ne - rašykit, kiek galėsiu padėsiu, paštą tikrinu kelis kart per savaitę, kreipkitės į artimiausią bitininkų draugiją arba bet kurį bitininką, tikrai neatsisakys padėti, vis apsilankykit mano tinklapyje, aš turėdamas laiko po truputį jį plečiu, dar yra lietuviškas tinklapis
www.is.lt\medutis, kita - daugiausia anglų kalba. Sėkmes. Jei pradėsit, parašykit kaip sekasi.

 
7. Kaip išsaugoti bičių duonelę

(Albino MOTIEJŪNO, bitininkaujančio virš 20 metų, patarimas)

Korius su bičių duona sumalu mėsmale. Juose visuomet būna truputis medaus. Į sumaltos masės kilogramą pridedu 300 -500 g cukraus pudros. Viską gerai išmaišau, sudedu į trilitrinius stiklainius ir uždengiu plastmasiniais dangteliais.

Pavasarį į 1 kg tokios masės įpilu 1 litrą apie 40 C temperatūros vandens. Kai duonelė ištirpsta, o vaškas iškyla į paviršių, skystį perkošiu per marlę. Šį maistą galima supilti į korius, dėti į kandi tešlą arba truputį praskiestą šiltu vandeniu pilti į maitintuves. Stipresnės šeimos labai noriai ima, tinka ir silpnesnėms šeimoms.

Šiuo mišiniu ypač naudinga maitinti bites anksti pavasarį, kai jos dar negali parsinešti žiedadulkių. Taip maitinamos bičių šeimos iki pavasarinio medunešio prisiaugina iki 8 - 10 rėmų perų ir tuomet anksčiau galima uždėti mažesnę, 7 rėmų, meduvę.

Tokią tirpintą ir perkoštą duonelę noriai vartoju pats, taip pat mano šeimos nariai. Patariu ir kitiems paskanauti.

 
8.OV Kaip bitės perduoda informaciją?

1.Bitės keičiasi informacija naudodamos garsus, kvapus, specialius judesius.B... PLAČIAU

 
9.iivila@takas.lt Ar Lietuvoje yra auginamos juodosios bičių motinėlės?

1.Skaitykite  Bitininkystė--Bakfasto ir Nigra bitės Lietuvoje

 
10.Aurimas

Aš norėjau sužinoti kas būtų, jeigu sujungiant dvi šeimeles patenka abi motinėlės. Kas su jomis vyksta avilyje?

1.Nieko blogo neatsitinka, bitės pasirenka stipresnę, geresnę motinėlę, o kitą nugelia, bet geriau kad taip neatsitiktų, nes, nors ir labai retai, būna atvejų, kad sunaikina abi motinėles.

 
11.Ramūnas AR TINKA AKMENS VATA KURIŲ STORIS YRA NUO 3CM IKI 5CM.

1.Nelabai supratau klausimą. Kur jūs tą vatą norite panaudoti? Vis tik mineralinės vatos, nors jos šiluminės charakteristikos geros, naudoti nepatarčiau (tai tik mano asmeninė nuomonė)

 
12.Aurimas Ar galima sujungti dvi mažas šeimeles pavasarį, kai bitės ką tik apsiskraidžiusios? Ar galima bites maitinti sirupu ,tą pačią dieną kai jos apsiskraido?

1.Anksti šeimeles jungt nepatartina, juolab kad po žiemos kartais stiprios šeimos lieka be motinos, geriau tada prie stiprios prijungt silpną su motina, bet tai daroma tik po lizdų apžiurėjimo. Ir iš vis, kol nebūna 15 C, į lizdus geriau nelįsti. Jei norit  duot sirupo, pilkit tiesiai į korius, tik neatšaldykit lizdo. Geriau būtų uždėt Kandi tešlos.

 
13.daivesa
Aš tik pradėjau bitininkauti, tai patyrimo turiu mažai, tad noriu paklausti.Šiemet bitės labai anksti „prabudo“, tai ir maisto sunaudos daugiau, įtariu, kad maisto joms gali neužtekti. Ką geriau duoti, sirupo ar kandi tešlos. Ir kaip geriausia ruošti kandi tešlą, kokių priedų dėti?

1.Nieko blogo kad bitės anksti apsiskraidė. Maisto turėtų užtekti, jei iš rudens buvo 1,5-2 kg rėmui (Dadano-Blato) Kol nebūna 15 C, į lizdus geriau nelįsti, nebent pastebėtumėt, kad bitės labai intensyviai skraido, tada reik apžiūrėt lizdą(pakilot rėmus), nes ten tikrai gali trūkti maisto. Jei norit  duot sirupo, pilkit tiesiai į korius, tik neatšaldykit lizdo (sirupas 1:1). Galima  uždėt Kandi tešlos. Kai kas deda visoms šeimoms iš eilės po 0,5 kg ir daugiau, ypač jei toj vietoj geri pavasariniai medunešiai. Tešla neturėtų bėgti, o dedam židadulkių arba bičių duonos.
2. Kandi tešlos ir sirupo priedų aprašymus rasite "bitininkystės" skyriuj.

 
14.Saulius

Kokios rekomenduojamos nukliausų ir nukliausinių rėmelių išmeros?  

   
15. Prašau papasakoti daugiau apie juodąsias bičiu motinėles.Man apie tai nėra žinoma.

1.Juodosios motinėlės - tai vienos iš grynaveislių bičių rasės motinėlės, iš kitų rasių išsiskiria ypatingai juoda spalva. Lietuvoj sutikt neteko, apie savybes neturiu kol kas informacijos, vienas iš veislinių bitynų yra Šveicarijoj (ne toj, kur prie Jonavos)
2.
Skaitykite  Bitininkystė--Bakfasto ir Nigra bitės Lietuvoje

 
16.Žilvinas Ar galima nusipirkti, ir kiek kainuoja kilogramas plokštelių. Kiek kilograme yra plokštelių

Plokštelių tikrai galima nusipirkti, kilograme telpa 10 - 14 vnt., priklausomai nuo gamintojo(plokštelių storio), kilogramas kainuoja 30 - 45 lt arba 3 - 3,5 lt/vnt

 
17. Kur gauti mažą plokštelių gaminimo įrengimą? Norėčiau sužinoti, kur galima įsigyti ir kiek kainuoja?

Mažas įrenginys plokštelėms gaminti (vaflinė) kainuoja apie 2500 lt. Valcų niekas nebesiūlo. Vaško lydymo ir plokštelių gamybos įranga, bitininko apranga, įvairūs bičių gydymui skirti reikmenys, bičių motinėlių auginimo priemonės, medsukiai, medaus fasavimo ir apdorojimo priemonės (užsakymai, parvežama iš Šveicarijos). Jonas Balžekas Tujų g.7 LT-5051 Akademija, Dotnuvos sen. Kėdainių raj. Tel. 8-257-37415, E-mail: balzekas@lzi.lt 

 

18.Janina

   Kur dėjosi šį rudenį bitės? Palikti koriai rugsėjo pradžioj su maistu ir perais. Negyvų bičiu nėra nei avily nei šalia jo. Šeimos vasarą buvo geros, nemažai prinešė medaus.

1.Iš tikro sunku pasakyt, dažniausiai bitės bėga nuo ligų arba trūkstant
ganyklų, nors visada gana sunku tokį elgesį tiksliai paaiškinti.
2. Arūnas- kviečiu bendrauti dėl rudenį dingusių bičių. Nežinau, iš kurio Lietuvos krašto rašo p. Janina, man, Utenos rajone, taip atsitinka antri metai iš eilės.
Prieš tris metus mūsų rajone pažįstamam bitininkui prapuolė trys šeimos, man nei viena. Tada aš jam padovanojau savų bičių spiečių. Sekančiais metais mano daovanota šeima išgyveno, tačiau mano septynios šeimos prapuolė, liko viena (pastebėjau žiemą). Per sekančius metus sugavau svetimą spiečių.
Tačiau rudenį abiejų šeimų netekau lygiai taip pat, kaip aprašė p. Janina.
Priežasčių niekas negali paaiškinti. Sunku apsispręsti, ar vėl įsigyti bičių.
Pagarbiai Arūnas (el. p. argi@one.lt )
3. Ko gero reiktų laikyt ne senesnes kaip 3 metų motinėles arba pakeist kitos linijos (ar rasės) motinėlėm, nes šiaip toks reiškinys pakankamai retas.

 
Algirdas Koriuose su dengtais perais yra ploteliai tokio pat amžiaus nedengtų  perų  nors jie vienodo dydžio , nedengtų perų akelė žymiai aukštesnė.  Bitė išsiritusi iš nedengtos akelės išvaizda lyg ir nesiskiria nuo  išsiritusios iš normalios akelės.Erkių ant išimtų perų ir akelėse neradau.Kas tai per liga?    
Jonas I Pasitaiko atvejų, kai bitininkai auginantys motinėles pasielgia visai ne bičiuliškai. Parduoda "senas" arba "nekokybiškas" motinėles. Ar kiti esate taip nukentėję? Kaip nusipirkti tikrą prekę?    

Živilė Jacikevičienė

 

Ieškau senu lietuviškų graviūrų ar herbų, kurie asocijuostūsi su tradicine bitininkyste. Jei galite kuo padėti, būčiau jums be galo dėkinga. anksto dėkoju.

UAB "Video reklamos studijos" agentura

Lvovo Str. 12, LT-2005 Vilnius, Lithuania

Tel. 370 5 2787290

Mob. 370 687 11150

Fax. 370 5 2787298

e-mail: zivile@vrs.lt

   
Laima Useliene Kiek daugiausia avilių gali laikyti sodinikas savo 6 a. sklype?
Ar turi gauti artimiausių kaimynų sutikima?
Kas gali uždrausti laikyti bites savo sodo sklype?
laima@osf.lt
 
   
-------- Norėčiau gauti informacijos apie dirbtinį motinėlių auginimą.Gal galite rekomenduoti literatūros ,kurioje plačiau aprašoma. 1.-----
2.Dėkingas už pasiūlyma parašyti straipsnį į bitininko tinklapį.Būtinai tai padarysiu. Tačiau šiuo momentu esu labai užimtas. Tikiuosiu , kad parašysiu kovo menesį.
Jonas Balžekas
 
Gediminas Tvarijonas [gediminas.tvarijonas@vrm.lt]

Bitininkauju dar nesenai viso 3 metai.Šiais metais turėjau galimybės įsigyti Karpatų bei Priopskie bičių motinėlių iš Sočiaus. Gal galite suteikti informacijos ir pasidalinti patirtimi apie šios veislės motinėles ,jų žiemojimo sąlygas ir tt. Pirminis įspūdis gan neblogas Karpatų šeima labai veisli ir prinešė nemažai medaus.

   
Rimantas Ar galima pavasari vietoje cukraus sirupo ar kandi tešlos bitëms duoti ištirpinto vandenyje seno medaus? 1.Medus vietoj cukraus tikrai geriau. Lyginti su Kandi tešla sunkiau, nes priklauso nuo oro sąlygų, tešlos sudėties ir tt.  

‡ Lithuania on line
Tinklapio autorius Pakeitimai 2005.12.07
AJ Studija - tinklapių kūrimas visiems prieinamomis kainomis ELPAMA - kavos,arbatos,gaiviųjų gėrimų gamybos-pardavimo automatai BITININKO struktūrinis lapas