Dr. Viktoro Bazio traninių bičių šeimų ištaisymo būdas

Bičių šeimoje, žuvus motinai, kada lizde nelieka kiaušinėlių ir nedengtų perų, bitės negali išsiauginti sau kitos motinos. Dalis našlaičių bičių, neturėdamos kur panaudoti liaukose besigaminantį pienelį, pradeda juo pačios maitintis. Nuo to joms pradeda vystytis kiaušidės ir jose kiaušinėliai. Motinos netekusioje šeimoje po 20-25 dienų kiaušidėse visiškai subręsta kiaušinėliai ir bitės pradeda juos dėti.
Kadangi darbininkių bičių yra neišsivystę vaisos organai ir jos negali susiporuoti su tranais, todėl deda tik neapvaisintus kiaušinėlius, iš kurių išsivysto tik tranai. Traninė šeima, nesuteikus jai pagalbos, po kiek laiko žūva, nes joje išsivysto tik tranai, o darbininkių bičių kiekis nuolat mažėja. Ištaisyti tokią šeimą yra nelengva, nes traninės (dedančios kiaušinėlius) bitės joms duodamas motinas nužudo.
Dr. Viktoro Bazio traninių bičių šeimų ištaisymo būdas skiriasi nuo kitų būdų tuo, kad pradžioje iš šeimos atskiriamos traninės bitės, o po to jai duodama motina. Bičių šeima, neturėdama traninių bičių (duodamų motinų žudikių), gerai priima naujas motinas. Tai efektyvus, naujas traninių bičių šeimų ištaisymo būdas. Naujas todėl, kad iki šiol dar niekam nepavyko iš traninės šeimos atskirti kiaušinėlius dedančias bites.
Taikant šį būdą dirbama taip: traninės šeimos avilys perkeliamas į šalį, o į jo vietą statomas tuščias avilys, kurio žiedadulkių rinktuve įstatyta plastmasinė plokštelė su 4,9-5,0 mm diametro skylutėmis (primename, kad žiedadulkėms rinkti naudojamos plokštelės su 5,2 mm skersmens skylutėmis). Neturint žiedadulkių rinktuvo, plokštelę galima pritvirtinti prie avilio sienos taip, kad ji sandariai uždengtų laką. Priešais šio avilio laką patiesiamas faneros lakštas taip, kad priekinis jo kraštas gulėtų priešais laką – ant prielakio lentos. Fanera dar uždengiama audiniu, ant kurio prieš laką nukrečiamos visos traninės šeimos bitės, o jų koriai (be bičių ir perų) sustatomi į atneštą tuščią avilį. Čia tarp korių įstatomas narvelis su vaisinga motina. Po to lizdas apklojamas šiltinamąja medžiaga ir sandariai uždaromas avilio stogas. Visi koriai su traniniais perais pašalinami. Tuščias traninės šeimos avilys, šluotele išvalius iš jo likusias bites, nunešamas į šalį.
Nukrėstos traninės šeimos bitės, perlindę per plokštelės skylutes, nueina į naują avilį ir susirenka ant savo korių. Čia jos randa ir motiną narvelyje. Tuo tarpu traninės (dedančios kiaušinėlius) bitės per plokštelės skylutes nepralenda ir į avilį nepatenka, nes jų pilveliai dėl padidėjusių kiaušidžių yra pastorėję. Šios bitės vakarop susirenka ant plokštelės į kamuolį ir susiglaudusios nakvoja. Kamuolyje galima suskaičiuoti iki 60 ir daugiau bičių. Dabar jas galima būtų susemti ir sunaikinti. To nepadarius, kitą dieną išalkusios ir praradusios viltį prisijungti prie savo šeimos, traninės bitės išsiskirsto, matyt, prisijungia prie svetimų šeimų, kur joms teks atsisakyti savo žalingo darbo.
Po dviejų dienų, kai jau nematyti besibūriuojančių traninių bičių, motina iš narvelio išleidžiama. Esant reikalui, šeimą galima pastiprinti, duodant jai dengtų perų iš kitų šeimų. Tolesnė jos priežiūra nieko nesiskiria nuo normalių šeimų priežiūros.

Norintiems šį efektyvų būdą pritaikyti savo bitynuose, bet neturintiems plokštelių su reikiamo skersmens skylutėmis, galiu padėti. Skambinti tel. 8 (5) 2448612 arba mob. tel. 8 617 29650.

Albinas Jaruševičius

‡ Lithuania on line

Tinklapio autorius

Pakeitimai 2009.02.17
AJ Studija - tinklapių kūrimas visiems prieinamomis kainomis ELPAMA - kavos,arbatos,gaiviųjų gėrimų gamybos-pardavimo automatai BITININKO struktūrinis lapas
Griežtai draudžiama BITININKE paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti BITININKĄ  kaip šaltinį.
Copyright © 2004  "AJ Studija"