Vietnamas

2002 m. Vietnamas tapo antru po Kinijos medaus eksportuotoju Azijoj ir pateko tarp dešimties šalių, išvežančių šį produktą į užsienį. Toks protrūkis tapo įmanomas dėl vykdomų šalyje ekonominių reformų bei 1987 m. priimtos bitininkystės vystymo programos, siekiančios spartesnio šakos modernizavimo, medaus surinkimo ir eksporto didinimo bei kokybės gerinimo, įgyvendinimo. Programą paruošė Vietnamo mokslo ir technikos komitetas, bendradarbiaudamas su Olandijos bei kitų šalių specialistais.
Globojant Vietnamo Žemės ūkio ir kaimo vystymo ministerijai, dalyvaujant Vietnamo bičių tyrimo centrui ir tarptautinėms organizacijoms, buvo sukurta bitininkystės kadrų ruošimo sistema. Šiuo metu šalyje vyksta apie 60 įvairių lygių bitininkystės kursų, veikia daugiau šimto bitininkų klubų, leidžiami du bitininkystės žurnalai ir virš tuzino laikraščių bei biuletenių.
80-ųjų viduryje Vietname beveik 20 kartų išaugo bičių šeimų skaičius, iš esmės pasikeitė dviejų pagrindinių bičių rasių santykis. 1985 m. mažųjų Azijos bičių (Apis cerana) buvo 19 tūkst. šeimų, 1995 m. - 41 ir 2003 m. - 150 tūkst. šeimų, o europietiškų bičių (Apis mellifera) - atitinkamai 17, 77 ir 45 tūkst. šeimų.
Mažosios Azijos bitės Vietname daugiausiai naudojamos augalų apdulkinimui ir laikomos stacionariuose bitynuose. Medaus jos surenka kelis kartus mažiau, nei, pavyzdžiui, itališkos bitės. Europietiškas bites laikantys bitininkai jas daugiausiai naudoja medaus surinkimui ir klajoja su jomis dideliais atstumais. Daugeliui jų tai pagrindinis pajamų šaltinis. Praktiškai visos europietiškos bitės laikomos Langstroth'o aviliuose. Vietnamui nėra lygių pasaulyje pagal bitininkystės inventoriaus ir įrengimų unifikaciją.
Apie pokyčius Vietnamo bitininkystėje galima spręsti iš tokių duomenų:

  1989 m. 1995 m. 1998 m. 2003 m.
surinkta medaus tūkst. t 655 2400 4593 16000
eksportuota medaus tūkst. t 290 1629 2443 14000

90-ųjų m. viduryje apie 75% medaus buvo surenkama šalies pietuose Mekongo upės deltoj, apie 10% - centre ir 15% - šiaurėj. Pastaruoju meku pastebimai išaugo centrinių provincijų vaidmuo, nors bendrai Vietnamo bitininkystės geografija nepasikeitė.
Oficialiai pranešama, kad sėkmingai baigtas centrinių provincijų motininiuose bitynuose vykdytas selekcinis darbas ir didelio produktyvumo bitės iš ten bus tiekiamos į kitus šalies rajonus.
Ypatingam vietnamietiško medaus eksporto didėjimui didelę įtaką darė ypatingai palanki padėtis pasaulinėje rinkoje ir "egzotinio" medaus poreikio didėjimas. Savo savybėm ir kokybe Vietnamo medus sėkmingai konkuruoja su kinišku ir dalinai užpildė vakumą, atsiradusį JAV, Kanados ir ES rinkose po 2001-2002 m. įvestų apribojimų kinietiško medaus importui. Daugiausiai vietnamietiško medaus nuperka JAV - 2001 m. - 5345 t, 2002 m. - 14270 t, o 2003 m. - 7782 t.
2003 m. Vietnamo bitininkų asociacijos prezidentas Din Kiuet Tam nurodė eilę bitininkystės problemų. Savo pranešime VBA konferencijoj jis pripažino, kad medaus kainų kilimas pasulinėje rinkoje padidino konkurenciją tarp Vietnamo medaus firmų, sąlygojo medaus falsifikavimo didėjimą ir kokybės kontrolės mažėjimą. Tai gadina Vietnamo, kaip medaus eksportuotojo, reputaciją. Din Kiuet Tam pareiškė, kad asociacijos vadovybė pasiruošus didinti nedaus kokybės kontrolę, ypač nuo sausros nukentėjusiose centrinėse provincijose, o taip pat kitose penkiose medaus provincijose. Jis perspėjo vietinius verslininkus neužsiimti falsifikuoto ar turinčio antibiotikų liekanų kinietiško medaus importu, nes asociacija ir toliau stengsis Vietnamo medaus standartus sulyginti su ES standartais. Asociacija ypatingą dėmesį skiria profesionaliam bitininkų paruošimui, informuoja bitininkus apie naujas bitininkystės ir medaus perdirbimo technologijas bei sankcijas, taikomas veikiančio bitininkystėje reguliavimo pažeidėjams. Buvo pranešta apie investicijas į medaus kokybės įvairiuose šalies rajonuose monitoringą. Iki 2010 m. Vietnamas planuoja medaus surinkimą padidinti iki 35 tūkst. t.

Šaltiniai:
http://www.atimes.com/atimes/printN.html
http://www.apiservices.com/articles/fr?vietnam_exportateur.htm

http://www.nhb.Org/statsatg/Stklmp/index.htm

A. Ponomariovas

Bitininkystė pasaulyje
1. JAV
2. Australija
3. Vietnamas
4. Arabų šalys

‡ Lithuania on line

Tinklapio autorius

Pakeitimai 2008.09.29
AJ Studija - tinklapių kūrimas visiems prieinamomis kainomis ELPAMA - kavos,arbatos,gaiviųjų gėrimų gamybos-pardavimo automatai BITININKO struktūrinis lapas
Griežtai draudžiama BITININKE paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti BITININKĄ  kaip šaltinį.
Copyright © 2004  "AJ Studija"