Kaip pasigaminti Kandi tešlos?

Pavasariop, prieš bitėms apsiskraidant. jeigu joms trūksta maisto, galima duoti kandi tešlos be žiedadulkių. Kai bitės apsiskraido, auginant perus, bitėms reikia daug baltymų, tuomet bitėms reikia duoti kandi tešlos su produktais, turinčiais daug baltymų (žiedadulkėmis, mielėmis, cukraus sirupą - su pienu ir Lt.). Pateiksime keletą receptų, kaip pasigaminti kandi tešlą.

Paprasta Kandi tešla
Gaminama iš 4 dalių cukraus pudros ir vienos dalies medaus. Sukietėjęs medus prieš tai pašildomas ir supilamas j cukraus pudrą. Tešla minkoma rankomis kaip kaime duona. Neturint medaus, jj galima pakeisti invertuotu cukraus sirupu arba tiesiog savo pasigamintu tirštu cukraus sirupu santykiu 1:0,5 (1 kg cukraus pudros -0,5 litro vandens). Ruošiant kandi tešlą, reikia pasirūpinti, kad cukraus pudroje nebūtu sukietėjusių gabalėlių, nes jiems ilgiau pastovėjus visa kandi tešla gali sukietėti. Patartina cukraus pudrą su gabalėliais perleisti per kavamalę. Kandi tešla bus tinkama, jeigu, ją minkant, ji nelimpa prie rankų. Jeigu limpa, pilama papildomai cukraus pudros ir minkoma toliau.

Priedai.
 
Bitininkystės literatūroje patariama, esant reikalui (jei praėjusia vasarą bitės sirgo perų ligomis ir kt), j kandi tešlą įdėti įvairių vaistinių priedų: profilaktiškai - 2 g pieno rūgšties, nuo nozematozės - 2 g fumagilino, nuo puvinio ir kitų perų ligų 2 g natrio norsulfazolio ar kitų antibiotikų (streptomicino, tetraciklino arba biornicino). Imuninei bičių sistemai stiprinti - vitamininį biostimuliatorj VESP (1 tablete 1 litrui cukraus sirupo).

Kandi tešla su žiedadulkėmis ir kitais baltyminiais produktais
Kauno bitininkų draugijos įmonė „Bitutė" kandi tešlą gamino su žiedadulkėmis pagal receptą, patikrintą ilgalaike praktika. Imama 7 kg (70 proc.) cukraus pudros. 2 kg (20 proc.) žiedadulkių. 0,8 litro (8 proc.} vandens ir 0,2 kg (2 proc.) ištirpinto skysto medaus. Dedama 20 g (2 g/kg) norsulfazolio (nuo puvinio ir kitų virškinamojo trakto bei perų ligų). Visatai sumaišoma ir sumalama elektrine mėsmale, Vanduo reikalingas tam, kad mišinys suskystėtų ir jj galima būtų sumalti. Kurį laiką pastovėjusi kandi tešla tampa standesnė, nes vanduo šiek tiek išgaruoja. Paruošta kandi tešla fasuojama į sekcijines dėžutes (arba susukama į marlę), kurios perdengiamos marle ir dedamos ant lizdo (lubelių) viršaus padarant tarpelį, kad bitės prie jos galėtų prieiti.
Neturint žiedadulkių, vietoj jų į kandi tešlą galima dėti sausų mielių arba lieso pieno miltelių. 10 kg kandi tešlai pagaminti imama 7 kg cukraus pudros. 1 kg sausų mielių, 1 litras vandens ir 1 kg medaus. Sausos mielės užpilamos 1 litru vandens, palaikomos parą šiltoje vietoje, užvirinamos, kad taptų nebegyvos, sumaišomos su 1 kg ištirpintu medumi. Gautu tirpalu užpilama cukraus pudra ir tešla minkoma. Jeigu tešla per skysta, papildomai dedame cukraus pudros. Ji turi būti smulki, nesusimetusi į gabalėlius.
Kandi tešla su lieso pieno milteliais gaminama taip: imame 7 kg cukraus pudros, 1 kg pieno miltelių, 1 litrą vandens ar cukraus sirupo, 1 kg skysto medaus. Lieso pieno milteliai užpilami vandeniu, pavirinami, supilami į skystą medų, išmaišoma. Gautu mišiniu užpilama cukraus pudra ir minkoma. Jeigu tešla per skysta, dedame cukraus pudros ir toliau minkome, kol ji nelips prie rankų. Pagaminta kandi tešla saugoma šaltoje vietoje.
Kiniečiai vietoj žiedadulkių dažnai vartoja sojos miltus su biostimuliatoriumi oksitocinu, kuris stimuliuoja perų vystymąsi. (žr.: „Bitutė ratuota", 1994, Nr. 2, 7 p.).

Pastaba: Antibiotikų liekanos meduje DRAUDŽIAMOS, atradus jų, medus privalo būti sunaikintas. Panaudojus antibiotikus, jų liekanų meduje aptinkama keletą metų, tad reikia rimtai pagalvoti, prieš juos naudojant.

Esu visiškai nusistatęs prieš į kandi tešla ar sirupą dedamus antibiotikus. Taip profilaktiškai gydydami bites mes ne gydom o stumiam jas iįpražūtį. Leiskite paklausti, ar duodat savo vaikui antibiotikų profilaktiškai  nuo gripo? Aišku ne. Todėl baikime tuos eksperimentus su mums mielais vabaleliais. Pateisinami ir rekomenduojami yra natūralus  priedai į sirupą: pelynų nuoviras, pušų spyglių bei česnako ištraukos. Ypatingai man nerimą kelia bitininkystės parduotuvėje pardavinejama kandi tešla su antibiotikais. Susimastykime, bičiuliai.

Valerijus Kublickas
Vilnius

‡ Lithuania on line

Tinklapio autorius

Pakeitimai 2008.10.27
AJ Studija - tinklapių kūrimas visiems prieinamomis kainomis ELPAMA - kavos,arbatos,gaiviųjų gėrimų gamybos-pardavimo automatai BITININKO struktūrinis lapas
Griežtai draudžiama BITININKE paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti BITININKĄ  kaip šaltinį.
Copyright © 2004  "AJ Studija"