Paieška:  

Bitininkystė

Bičių produktai Apie bites Inventorius Apie mus Naujienos Galerija Receptai Kontaktai
 

Zarasų bitininkų draugija

pimininkas M.Mociškytė
telefonas 8-270-56860
mobilus  
e-mail  
narių 63
bičių šeimų 520

Rajono bitininkų draugija įkurta 1982 m. balandžio 18 dieną. Vėliau draugija buvo prijungta prie Agrokooperatinio susivienijimo „Sodai", 1989 m. lapkričio 26 dieną draugija nuo šio susivienijimo atsiskyrė ir pradėjo savarankišką veiklą. Šiuo metu draugijoje yra apie 60 narių. Draugija turi nedideles patalpas Zarasų mieste. Ten bitininkai gali įsigyti inventoriaus, vaistų bitėms gydyti, pakeisti vašką į dirbtinius korius. Keturias dienas per savaitę labdaros pagrindais, be jokio atlyginimo dirba draugijos buhalteris Jeronimas Kajutis. Jo pastangomis surenkamas nario mokestis.
Palyginus su kitais rajonais, mūsų rajono bitininkų bitynai nedideli. Dauguma turi iki 10 bičių šeimų. Keturi bitininkai turi po 40 bičių šeimų, vienas - 60, du - po 85 bičių šeimas. Visus draugijos narius aprūpiname pageidaujamos veislės bičių motinėlėmis.
Draugijos nariams kasmet suorganizuojama nemažai renginių. Norėčiau paminėti keletą labiau pavykusių. Tai jau tradiciniais tapę kursai pradedantiems bitininkams. Žiemos metu, dažniausiai vasario mėnesį, surenkame visus tuos, kurie ką tik pradėjo bitininkauti: neteko darbo ar mirė šeimos narys, kuris rūpinosi bitelėmis. Tokių kasmet susirenka apie 10 žmonių. Visi mokomės bitininkavimo pradžiamokslio. Nagrinėjame temas, kurios neaiškios klausytojams, žiūrime videofilmus apie bičių biologiją ir priežiūrą. Užsiėmimų pabaigoje kiekvienas gauna po praktinę užduotį, jei sėkmingai ją išsprendžia, vadinasi, kursai buvo naudingi. Vasaros metu kasmet organizuojamos 1-2 išvykos pas išradingus, netradiciškai dirbančius bitininkus. Aplankėme Ignalinos, Rokiškio rajonų bitininkus. Pirmiausiai, aišku, pradėjome nuo savo rajono bitynų. Tokie renginiai, kada gali pabendrauti kelių rajonų bitininkai, labai naudingi, iš jų bitininkai parsiveža naujų idėjų, kurias gali pritaikyti savo bitynuose. Turime planų aplankyti ir kitų rajonų bitininkus, bet dėl transporto ir lėšų stokos ne visada galim tai padaryti.
Kasmet žiemos sezono metu organizuojame vieną susirinkimą, pakviečiame žinomų lektorių. Kitus susirinkimus surengiame patys. Dažnai susirinkimo metu organizuojame inventoriaus parodėlę. Temą pranešame iš anksto. Buvo surengtos atakiavimo stalo, priemonių motinėlių pakeitimui, atakiavimo peilių parodėlės.
Rengdami susirinkimus bitininkams, atsižvelgiame, kad į rajono centrą sunku atvažiuoti iš tolimesnių gyvenviečių. Jei lektorius sutinka, darom susirinkimus Zarasuose ir Dusetose (atstumas 34 km). Bitininkams pageidaujant, organizuojame renginius seniūnijose. Iš pradžių klausom paskaitų, žiūrim filmą, po to aplankom vieną bityną.
Vis populiaresnės mūsų rajone rudens mugės. Kasmet vis daugiau bitininkų jose prekiauja, didesnis ir bitininkystės produktų asortimentas.
Mūsų draugijos bitininkai noriai dalyvauja visuose Bitininkų sąjungos renginiuose. Dažniausiai vyksta nedidelė bitininkų grupė, nes didesniam būriui nuvežti nėra lėšų.
Dauguma draugijos narių jau garbingo amžiaus. Kad bitės mūsų rajone neišnyktų, pratiname bitininkauti jaunuosius moksleivius. Vienas šeštos klasės mokinys, antrus metus lankydamas bitininkų būrelį, įsigijo bičių šeimą ir sėkmingai savarankiškai bitininkauja. Nors jų šeimoje bičių niekas neturėjo. Su moksleiviais lankomės bitynuose, be teorinių užsiėmimų, stengiamės praktiškai susipažinti su bičių priežiūros darbais. Moksleiviai keliauja po Dusetų apylinkės bitynus, susipažįsta su bitininkais, jų darbu. Jaunieji bitininkai atlieka nesudėtingus mokslinius darbelius tyrinėdami bites. Pernai buvo užbaigtas darbas „Dusetų apylinkių avilių tipai". Šiemet tyrinėjami inkilai spiečiams gaudyti. Svarbiausia -sudominti moksleivius, o tuomet jie labai noriai dalyvauja visuose renginiuose. Iš jų išaugs nauja bitininkų karta.

Meilutė Mociškytė
Zarasų bitininkų draugijos pirmininkė

 
‡ Lithuania on line
Tinklapio autorius Pakeitimai 2005.12.15
AJ Studija - tinklapių kūrimas visiems prieinamomis kainomis ELPAMA - kavos,arbatos,gaiviųjų gėrimų gamybos-pardavimo automatai BITININKO struktūrinis lapas