Paieška:  

Bitininkystė

Bičių produktai Apie bites Inventorius Apie mus Naujienos Galerija Receptai Kontaktai
 

Gaurometis (ožkarožė)  (Epilobium angustifolium L.)

 

Ankstesnėje literatūroje jis lotyniškai vadinamas Chamaenerion angustifolium, rusiškai kiprei, Ivan čai, todėl kad ji galima vartoti skaniai arbatai pagaminti. Liaudies medicinoje kai kur jis buvo vartojamas prostatos adenomai gydyti, gerinti šlapinimąsi. Tačiau medicina kol kas šios indikacijos nepatvirtina.
Ožkarožė auga miškų proskynose, kirtimuose, degimuose, durpynuose. Nereikli dirvai. Labai medinga. Pradeda žydėti birželio pabaigoje ir žydi iki rugsėjo. Jos medingumas 300-500 kg/ha nektaro, arba 150 kg/ha cukraus. Iš ožkarožės bitės renka melsvas žiedadulkes. Šviežias medus būna žalsvo atspalvio, skaidrus, greitai kristalizuojasi smulkiais kristalais, švelnaus aromato ir skonio.
Ožkarožės galima dauginti sėklomis ir šakniastiebiais. Vienoje vietoje išsilaiko iki 10 ir daugiau metų, patręštos azoto trąšomis gerai auga, gausiai žydi ir išskiria daug nektaro. Verta pasiskinti ir išsidžiovinti ožkarožės lapų arbatai.

Prof. J.Straigis

Siauralapė ožkarožė (Epilobium angustifolium). Auga pievose, pagrioviais, patvoriais, miškų kirtimuose. Geromis sąlygomis užauga žmogaus aukščio, o po medžiais, kur gauna maža saulės, būva nedidelė. Žiedai rausvai violetiniai. Juose bitės randa nepaprastai daug medaus. Bitininkas Merinovas sako, kad Uralo kalnuose ožkarožių žydėjimo metu stiprios šeimos šiltomis dienomis kasdien parnešdavo po 12 kg medaus.
Ožkarožė bitėms labai brangi dėl to, kad ji duoda daug nektaro net tokiu oru, kai liepos ar baltieji dobilai visai jo negamina. Ožkarožė žydi liepos ir rugpiūčio mėnesiais, kai baltieji dobilai jau nebežydi.
Grynas ožkarožių medus beveik be spalvos arba truputj žalsvas, malonaus skonio. Įpylus į stiklinę, atrodo, lyg stiklinė būtų tuščia. Greitai cukruojasi gana stambiomis kruopelėmis, bet sutirštėja ir grietinės pavidalu. Susicukravęs medus būva baltas, kaip cukrus ar grietinė. Ožkarožių medus yra saldžiausias. Ožkarožė duoda bitėms ir duonos.

Prof. Jonas Kriščiūnas

 

‡ Lithuania on line
Tinklapio autorius Pakeitimai 2005.12.09
AJ Studija - tinklapių kūrimas visiems prieinamomis kainomis ELPAMA - kavos,arbatos,gaiviųjų gėrimų gamybos-pardavimo automatai BITININKO struktūrinis lapas